پنجره دوجداره ویتانوا

پنجره دوجداره طرح سنتی

پنجره دوجداره طرح ارسی : طراحی سنتی و خاص

پنجره طرح ارسی یا پنجره طرح سنتی ، همواره در معماری سنتی بخصوص در معماری ایرانی جایگاه ویژه ای داشته است و هنوز هم علاقه مندان خود را داشته و در بسیاری از ساختمان های نوساز نیز استفاده می شود. اما امروزه با توجه به ضرورت کاهش مصرف انرژی ، و همچنین عایق بندی صوتی ، استفاده از پنجره های دوجداره افزایش زیادی داشته و بیشتر ساختمان ها با این پنجره ها ساخته می شوند. یک مزیت بالای پنجره های UPVC ، تنوع بالا در طراحی آن هاست، و پنجره دوجداره طرح سنتی ارسی نیز برای علاقمندان به این سبک از طراحی فراهم شده است.

پنجره دوجداره طرح سنتی

پنجره ارسی چیست؟

پنجره های ارسی ، شکلی از پنجره ها در معماری ایرانی است، که مشبک بوده و دارای شیشه های رنگی ، با طرح های خاص است . پنجره های ارسی از ترکیب چوب و شیشه ساخته می شدند ، لنگه آن ها نیز به سمت بالارو باز می شود.

پنجره های ارسی معمولا ابعادی بزرگ دارند، که با چندین شیشه مشبک شده است.

در بسیاری از سازه های کهن و معماری اصیل ایرانی شاهد پنجره های ارسی هستیم و این پنجره ها یکی از زیباترین و خاص ترین اِلِمان های معماری سبک ایرانی هستند که در بسیاری از شهر ها به کار می رفته اند.

خوشبختانه امروزه نیز دوباره معماری کهن ایرانی روی خط طراحی قرار گرفته ، و زیبایی و حس نوستالژیک بودن این پنجره ها بسیاری را ترغیب به به کار گیری پنجره های ارسی در ساختمان ها کرده است.

پنجره دوجداره طرح ارسی

اما مسلما استفاده از پنجره های آهنی و یا چوبی ، دیگر امکان پذیر نیست و ویژگی های آن ها سبب می شود تا مناسب ساختمان های امروزی نباشد.

چوب بسیار زود در برابر شرایط آب و هوایی دچار آسیب می شود، و با داشتن وزن بالا، ترک خوردن ، جذب رطوبت و بسیاری موارد دیگر منسوخ است.

پنجره های آهنی نیز سبب بالا بردن وزن ساختمان می شوند، و با وجود وزن بالا مناسب شیشه ها مشبک و زیاد پنجره های ارسی نیستند.

بنابراین ، طراحان و سازندگان پنجره ها بر آن شدند تا تلفیقی از مدرنیته و سنتی را به کار گرفته و نتیجه ی آن ساخت پنجره های ارسی سنتی ، با استفاده از upvc شده است.

بنابراین ، پنجره دوجداره طرح سنتی یا ارسی ، علاوه بر داشتن زیبایی و طراحی منحصر به فرد ، دارای ویژگی های پنجره دوجداره ، چون عایق بندی بالا، مقاومت و دوام زیاد ، قیمت مناسب ، و دیگر مزایای پنجره های UPVC هستند.

پنجره دوجداره طرح سنتی

مزایای پنجره دوجداره ارسی :

امکان استفاده از سبک زیبای معماری ایرانی ، در کنار کیفیت و ویژگی های به روز

دوام بالا و عدم آسیب پذیری در شرایط مختلف

تامین نور در فضا به میزان مناسب نه کم و نه زیاد

زیبایی منحصر به فرد فضا و ایجاد نورهای رنگارنگ

کاستن از شدت نور و گرمای آفتاب

حفظ حریم ساختمان

هزینه پایینتر تولید نسبت به پنجره ارسی چوبی

پنجره دوجداره طرح سنتی

پنجره دوجداره سنتی در چه فضاهایی استفاده می شود؟

استفاده از این پنجره ها بیشتر در ساختمان هایی با معماری ویژه با سبک ایرانی استفاده می شود.

رستوران ها ، هتل ها با طراحی سنتی ، مغازه ها ، سفارت خانه ها ، مساجد و تکیه ها بیشترین استفاده از این پنجره ها را دارند.

اما به طور کلی محدودیتی در استفاده وجود ندارد و می توان در موارد بیشتری چون ویلاها، ترکیب در دکوراسیون و … نیز از پنجره دوجداره ارسی استفاده کرد.

 

انواع طرح های پنجره دوجداره سنتی

پنجره های ارسی با توجه پیشینه ساخت و استفاده از این پنجره ها در مناطق مختلف دارای نقوش و طرح های ویژه و متفاوتی هستند.

رایج ترین نوع طرح ها که بر روی پنجره های دوجداره ارسی نیز اجرا می شود عبارتند از :

نقش چهار پر : نقش هایی الهام گرفته شده از گیاه شبدر است که خود نمادی از سعادت و خوشبختی می باشد.

نقش جقه : استفاده از طرح های بته و جقه ، که الهام گرفته شده از درخت سرو بوده و مظهر تواضع و آزادگی می باشد. هم چنین در آیین زرتشت نیز به نشان خورشید می باشد.

نقش گره چینی : نقوش گره چینی ترکیبی از اشکال هندسی مختلف هستند که از طبیعت و گیاهان الهام گرفته شده اند. معمولا اشکال زاویه دار هستند.

نقش اسلیمی : طرح نقش اسلیمی بیش از سایر طرح ها نمادی از گیاهان و طبیعت است، و با طراحی ها فرش های ایرانی نیز شباهت های زیادی دارد.

 

قیمت پنجره دوجداره طرح سنتی

قیمت پنجره ارسی بسته به ابعاد پنجره و میزان ضخامت و اندازه پروفیل یو پی وی سی متغییر است. بازشو و یراق آلات پنجره ، و هم چنین شیشه ها و طرح و رنگ نیز در قیمت پنجره دوجداره سنتی موثر اند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میتونم کمکتون کنم؟