پنجره دوجداره ویتانوا

تعمیرات پنجره دوجداره UPVC

تعمیر پنجره UPVC

امروزه استفاده از پنجره های دوجداره UPVC تقریبا در تمام خانه های نوساز رایج است ، و بسیاری از افراد برای خانه های قدیمی تر نیز از این پنجره ها استفاده می کنند.

پنجره های دوجداره با مزایای فراوانی که دارند، از بهترین گزینه های موجود بخصوص برای فضاهایی با آلودگی صوتی و گرمایی و هوایی زیاد ، شهرهای پرتردد ، مناطق با گرما و گرد و خاک و غیره هستند .

یکی از مزیت های پنجره های UPVC دوجداره نسبت به پنجره های آلومینیومی و آهنی و … تعمیر و نگهداری آسان تر است .

با این حال باز هم بهتر است افراد اطلاعات کافی را در این زمینه داشته باشند تا در صورت نیاز و مواقع اضطراری ، برخی تعمیرات که نیاز به متخصص ندارد را انجام دهند.

اجزای پنجره دوجداره UPVC

برای تعمیر پنجره دوجداره UPVC ، ابتدا باید با اجزای آن آشنا باشید .

پنجره دوجداره UPVC به طور کلی شامل پروفیل یا قاب و بازشو ، یراق آلات ، و شیشه است .

پروفیل UPVC

پروفیل UPVC متریالی است ساخته شده توسط صنایع شیمیایی ، که از نمک ، نفت و دیگر مواد تشکیل دهنده آن ساخته شده است . پروفیل های UPVC شبیه به PVC هستند ، اما حالت پلاستیکی ندارد و مناسب برای قاب پنجره هستند .

این پروفیل ها که عایق صوتی و حرارتی هستند، در شکل ها و اندازه های مختلف نسبت به پنجره تولید می شوند. پروفیل های کشویی ، لنگه ، کلنگی و … که هریک ویژگی های خاص خود را دارند .

شیشه دوجداره

بخش دیگری که یک پنجره دوجداره را تشکیل می دهد شیشه آن است .

در پنجره های UPVC از شیشه های دوجداره یا سه جداره استفاده می شود، که به موازات یکدیگر قرار داشته، و بین آن ها نیز گاز آرگون وجود دارد .

وجود گاز بین شیشه ها ، و چند جداره بودن آن ها سبب می شود تا خاصیت عایق بودن آن هرچه بیشتر شود .

شیشه ها نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارند و انتخاب شیشه دو یا چند جداره ، می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش داده، و محیطی آرام را در ساختمان به ارمغان آورد .

یراق آلات

بخش بسیار مهم دیگر در پنجره های دوجداره UPVC ، یراق آلات آن هستند، که از نظر تعمیر و نگهداری نیز نیازمند توجه بیشتری هستند .

در تعمیر پنجره دوجداره توجه ویژه ای به یراق آلات وجود دارد، چراکه یراق آلات که البته بسیار متعدد هستند، بیشترین نقش حرکتی و استفاده ای برای کاربر را دارند و بیشتر پیش می آید که دچار مشکل شوند.

یراق آلات پنجره دوجداره UPVC انواع بسیار مختلف و گسترده ای دارد .

بهتر است تا جای ممکن از یراق آلات با کیفیت استفاده شود تا هزینه های نگهداری و تعمیر پنجره دوجداره به حداقل برسد .

نحوه باز و بسته شدن پنجره ، کاملا به نوع یراق آلات استفاده شده بستگی دارد .

 

برخی مشکلات پنجره دوجداره UPVC و تعمیر آن ها

حال که با اجزای مختلف پنجره دوجداره به طور کلی آشنا شدیم، به بررسی برخی مواردی می پردازیم که ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند.

هرچند که پنجره های دوجداره UPVC بسیار مقاوم هستند و در مقایسه با دیگر انواع پنجره نیاز به تعمیرات بسیار کمتری دارند ، با این وجود بهتر است آگاهی های لازم برای برخی مشکلاتی که ممکن است ایجاد شوند وجود داشته باشد .

دقت داشته باشید که برخی خرابی ها ممکن است نیاز به افراد متخصص داشته باشند، و بهتر باشد افرادی که تخصص کافی ندارند ، دست به تعمیر پنجره دوجداره نزنند.

برخی مواردی که ممکن است نیاز به تعمیر پیدا کنند :

 • رگلاژ کردن و رفع گیر کردن پنجره

گاهی اوقات پیش می آید که پنجره دوجداره به خوبی باز و بسته نمی شود ، و به اصطلاح گیر می کند

این موارد بیشتر به دلیل خارج شدن از رگلاژ پنجره به وجود  می آید .

بهم خوردن رگلاژ می تواند بر اثر بد و با خشونت باز و بسته کردن، محکم کوبیدن ، و یا وارد آمدن ضربه ایجاد شود .

برای رفع این مشکل ، باید قاب و ریل بازشو و پروفیل بررسی شوند، تا اگر کج شدگی یا در رفتگی وجود دارد رفع شود . در صورتی که تغییر شکل و رگلاژ نشدن بسیار است ، بهتر است یک متخصص کمک بگیرید تا مشکل بیشتر نشود .

 • صدا دادن پنجره های دوجداره

بیشترین دلیلی که از پنجره های دوجداره استفاده می شود، شاید عایق بودن آن در برابر صدا باشد ، بنابراین مسلم است که شخص دوست ندارد پنجره خود صدا بدهد.

در صورتی که پنجره برای باز و بسته شدن سر و صدا داشته باشد، ممکن است یراق آلات آن نیاز به روغن کاری داشته باشند .

برای این کار می توان یراق آلات، بازشو و ریل ها و اجزای دیگری که متحرک هستند را با روغن های مخصوص روغن کاری کرد، و بر روی یراق آلات گریس کاری شود .

حالت دیگر زمانی است که پنجره خود صدا ندارد، اما به خوبی عایق صوتی برای سر و صداهای بیرون نیست . در بیشتر موارد چنین مشکلی می تواند ناشی از نبود درزگیر ها و بست های مناسب باشد . و یا شیشه استفاده شده مناسب نبوده باشد .

 

 • پنجره گرما و سرما را از خود عبور می دهد

یکی دیگر از اشکالاتی که ممکن است به وجود آید، عمل نکردن خاصیت عایق بودن پنجره در برابر دمای هواست .

این مشکل نیز ممکن است زمانی به وجود آید که درزهای پنجره خوب آب بندی نشده باشند و مشکل داشته باشند. و یا درزگیر ها خاصیت خود را از دست داده باشند .

با تهیه درزگیر ها و آب بندی مناسب پنجره می توان این  ایراد را به آسانی برطرف کرد .

 • تعمیر شیشه شکسته پنجره UPVC

بدیهی است که ناخواسته احتمال شکستن شیشه پنجره دوجداره وجود دارد .

برخورد توپ یا دیگر اشیاء با پنجره، بهم خوردن درب پنجره ، وارد آمدن ضربات و … می تواند منجر به شکستن شیشه شود .

قرار دادن شیشه جدید و خارج کردن شیشه شکسته از پنجره UPVC ، امری تخصصی است . اگر قرارگیری شیشه جدید به درستی صورت نگیرد، می تواند کارایی پنجره را در برابر صوت و حرارت و انرژی پایین آورد. پس بهتر است این امر را به یک تعمیرکار واگذار کنید .

 • اصلاح درزبندی های و عایق بندی پنجره

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، از بین رفتن درزگیر ها و آب بندی نامناسب پنجره ، می تواند سبب شود تا پنجره دوجداره به خوبی در برابر صوت و گرما و سرما عایق نباشد . بهتر است از سالم بودن درزگیر ها مطمئن شوید و در صورت قدیمی و خورده بودن آن ها را تعویض کنید .

 • تعمیر یا تعویض یراق آلات شکسته پنجره دوجداره

یراق آلات نقش اصلی را در باز و بسته شدن پنجره ، و ایمنی و قرار گرفتن آن به طور صحیح دارند.

بر اثر ضربات، بهم خوردن و یا پوسیدگی ممکن است برخی یراق آلات شکسته شوند .

برای تعمیر یراق آلات پنجره دوجداره که وظیفه ی حرکت و باز و بسته شدن پنجره را دارند ، باید از یک متخصص کمک بگیرید. یراق آلات در برخی موارد قابل تعمیر هستند و گاهی باید به طور کلی تعویض شوند.

بخش یراق آلات تخصصی ، بهتر است توسط تعمیر کار انجام شود .

 • تعمیر دستگیره پنجره دوجداره

یکی از مهم ترین این یراق آلات مصرفی برای پنجره دوجداره ، دستگیره است. دستگیره ها در واقع یراق آلاتی اند که بیشترین استفاده برای کاربرد را دارند و ما بارها در روز برای باز و بسته کردن پنجره از آن ها استفاده میکنیم.

گاهی اتفاق می افتد که به دلیل استفاده اشتباه ، یا واردن آوردن فشار یا ضربه به دستگیره، و حتی با استفاده معمولی اما پایین بودن کیفیت دستگیره ، این قطعه خراب شده و نیاز به تعمیر دستگیره پنجره دوجداره باشد.

اما باید گفت که در این مورد ، بیشتر از تعمیر ، تعویض انجام می شود چراکه خرابی های اساسی که برای دستگیره به وجود می آید، برای تعمیر صرفه ندارند و بهتر است دستگیره به طور کلی تعویض شود.

البته در مواردی ممکن است صدمات جزئی باشند ، که تعمیر دستگیره پنجره دوجداره نیز امکان پذیر باشد.

برای مثال ، ممکن است اهرم دستگیره تنها کمی شل شده باشد که با سفت کردن پیچ ها قابل حل باشد.

 

 • بسته نشدن پنجره دوجداره

یکی از مشکلات رایج درباره ی پنجره های دوجداره که نیاز به تعمیر دارد، بسته نشدن یا درست بسته نشدن پنجره است.

در بیشتر موارد علت بسته نشدن پنجره دوجداره ، رگلاژ نبودن پنجره است، که در مبحث رگلاژ پنجره هم بدان اشاره کردیم.

رگلاژ نبودن در بیشتر مواقع سبب می شود تا درب و لنگه به روی هم نیایند و لبه ها مطابق نباشند.

بعضی اوقات نیز علت بسته نشدن پنجره دوجداره خرابی لولا یا دیگر یراق آلات است که در این مورد  یراق آلات باید مورد بررسی قرار بگیرند و اگر لازم بود تعویض شوند.

افتادگی در لولا ها که سبب بسته نشدن پنجره دوجداره می شود، به دلیل کیفیت پایین لولا ها، وزن زیاد و نامناسب لنگه که به لولا وارد می شود، یا وارد آمدن ضربه و فشار است که گاهی باید به طور کل تعویض شود.

توجه داشته باشید که اگر عرض بازشو بیشتر از ارتفاع آن باشد، این مشکل یعنی بسته نشدن صحیح پنجره دوجداره به وجود می آید، که حتی با وجود رگلاژ مداوم نیز باز به وجود خواهد آمد.

این چند مورد از رایج ترین دلایل بسته نشدن پنجره دوجداره هستند، اما علت بسته نشدن پنجره دوجداره می تواند موارد دیگر هم باشد ، که بهتر است تعمیرکار پنجره دوجداره آن را بررسی کند.

 • اعمال تغییرات ظاهری در پنجره UPVC

بخشی دیگر از تعمیرات یا اصلاحات ممکن است در خصوص کارایی پنجره باشند. مثلا تغییر جهت باز و بسته شدن پنجره، و یا کوتاه کردن لنگه و مواردی از این قبیل .

مسلم است که چنین مواردی نیازمند افرادی است که تخصص کافی را در زمینه ی تغییر و تعمیر پنجره های دوجداره دارند و این کار را با مناسب ترین روش انجام می دهند.

خوشبختانه تغییر جهت ، کوتاه کردن لنگه ، و یا تعویض کلی پنجره های دوجداره امری است ممکن که با هزینه ای مناسب توسط متخصصین پنجره دوجداره UPVC قابل انجام است .

 

نکاتی در مورد تعمیر پنجره دوجداره

تعمیر پنجره دوجداره به طور کلی امری تخصصی است و بهتر است به تعمیرکار و افراد ماهر سپرده شود.

اما در موارد محدودی برخی صدمات کوچک را خودمان نیز می توانیم تعمیر کنیم.

بهرحال چه تعمیرکار پنجره دوجداره چه خود شما ، باید نکاتی را در تعمیر پنجره دوجداره در نظر بگیرید.

 • مهمترین نکته این است که تعمیر پنجره دوجداره بهتر است هرچه سریعتر انجام شود، چراکه تاخیر در تعمیر آن می تواند موجب وارد آمدن آسیب بیشتر شود ، و گاهی دیگر پنجره یا قطعات آن قادر به تعمیر نباشند و تعویض مورد نیاز باشد.
 • در تعمیر پنجره دوجداره باید صبر و دقت به خرج داد، تعمیر سرسری که صرفا برای درست شدن لحظه ای پنجره باشد، می تواند منجر به وارد آمدن خرابی بیشتر شود.
 • قطعات بخصوص یراق آلات فرسوده را بهتر است به طور کلی تعویض کنید.
 • تعویض این قطعات در بیشتر موارد به صرفه تر از تعمیر یراق آلات است.
 • در تعمیر پنجره ، حتما علت خرابی را متوجه شوید تا درست ترین اقدام را به عمل آورید.
 • در صورتی که نیاز به تعمیر و تعویض قطعات است از بهترین جنس و کیفیت استفاده کنید تا نیاز به خرابی و تعمیر چندین باره نباشد.
 • رگلاژ کردن در زمان مناسب و نحوه ی صحیح باز و بسته کردن و دانستن نکات لازم برای نگهداری از پنجره دوجداره ، نیاز به تعمیرات آن ها را به حداقل می رساند.

 

هزینه تعمیر پنجره دوجداره

در مورد هزینه مطمئنا نمی توان به صورت قطعی و کلی نظر داد. هزینه تعمیر پنجره به موارد بسیار زیادی چون نوع خرابی و مشکل پنجره شما ، ابعاد و نوع بازشو و پنجره ، مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر پنجره ، و قطعات مصرفی بستگی دارد.

دستمزد تعمیرکار نیز وجود دارد که متغیر است .

به هر حال اما باید بدانید که هزینه تعمیر پنجره دوجداره upvc با توجه به کیفیت بهتر و نیاز کمتر به تعمیر ، به مراتب کمتر از انواع دیگر پنجره است.

 

تعمیر پنجره دوجداره در کرج

تعمیر پنجره دوجداره امری تخصصی است که باید توسط افرادی خبره ، با تجهیزات و وسایل انجام شود.

در زمینه ی تعمیر گاهی نیاز به تعویض برخی قطعات و جایگزین کردن آن ها هم هست. بنابراین تعمیرکار باید مجهز باشد.

بازرگانی عبیدی ، ارائه دهنده انواع پروفیل ها ، یراق آلات و سایر ملزومات پنجره های دوجداره و سه جداره است ، که تعمیر پنجره دوجداره در کرج را نیز با بهترین کیفیت ، و تضمین مهارت افراد انجام می دهد.

در صورت نیاز به نصب هرگونه قطعه جدید ، یا تعمیر و تعویض هر کدام از اجزاء پنجره دوجداره ، بازرگانی عبیدی برای تعمیر پنجره در کرج در خدمت شماست.

در صورت نیاز به تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره در کرج ، با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

تلفن ثابت :

02636591670-71

02634239671

تلفن همراه :

09120909547

09120909548

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میتونم کمکتون کنم؟