Categories: مقالات

10 روش های طراحی فضا با پنجره

10 روش طراحی پنجره که می‌تواند بر فضای داخلی شما تأثیر بگذارد

امروزه به دلیل افزایش جمعیت، مساحت خانه‌ ها کوچک شده اند. انسان‌ها در دنیای مدرن باید در آپارتمان‌های کوچک زندگی کنند. به همین دلیل یکی از مهمترین بخش‌های هر خانه پنجره آن می‌باشد. وجود یک پنجره با منظره‌ای زیبا، زندگی در یک محیط کوچک را قابل تحمل‌تر می‌کند. همچنین پنجره بر دکوراسیون داخلی خانه شما نیز تاثیر مهمی می‌گذارد. روش‌های مختلفی در طراحی پنجره وجود دارد. در این مقاله 10 مورد از بهترین و مدرن‌ترین روش های طراحی فضا با پنجره را برای شما فراهم کرده ایم. تا انتها همراه ما باشید.

1- نور طبیعی منبع زندگی سالم

انسان ها تفاوتی با گیاهان و درختان ندارند. وقتی گیاهان در یک اتاق در معرض نور طبیعی قرار بگیرند، به زیبایی رشد می‌کنند. ولی وقتی در تاریکی نگه داشته شوند، پژمرده شده و در نهایت می‌میرند. نور طبیعی منبعی برای بدن، ذهن، روح و ارتباط با فضای بیرون است. به طور کلی نور آفتاب منبع اصلی برای زندگی سالم است. صرف نظر از ظاهر پنجره، اطمینان حاصل کنید که نور کافی در هر اتاق از منزل‌تان وجود دارد. هم چنین یکی از بهترین راه ها برای داشتن فضایی زیبا ، استفاده از نور طبیعی با در طراحی فضا با پنجره است.

2- انتخاب پنجره متناسب با اتاق

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که در طراحی خانه خود از یک معمار استفاده می‌کنید، در مورد ویژگی‌های هر اتاق با او مشورت کنید. اتاق‌های بزرگ که سقف‌های بلندی نیز دارند، نیازمند پنجره‌‌هایی بزرگ هستند و باید در ارتفاع زیاد نصب شوند. دهلیزها و راهروهای طولانی وتاریک مدل دیگری پنجره می‌طلبند. اتاق‌های کوچک به پنجره‌ای در ارتفاع پایین و سایز متوسط نیاز دارند. هر اتاق متناسب با ابعاد، ارتفاع سقف و مواردی از این قبیل به یک پنجره خاص نیاز دارد.

3- منظره خارجی

آیا بیدار شدن در منظره اقیانوس زیبا نیست؟ آیا دیدن چراغ‌های روشن شهر در تارکی شب دل‌نشین نیست. پنجره‌ها پل ارتباطی شما با فضای بیرون هستند. پس حتما در طراحی پنجره باید به دید و منظره آن هم دقت شود.

4- روش های طراحی فضا با پنجره : نورگیر سقفی

روش شگفت انگیز دیگر برای استفاده از نور طبیعی، نورگیرهای سقفی استدر معماری به سقف، دیوار پنجم گفته می‌شود. سقف همیشه سطحی بوده است که بسیاری از صاحبان خانه هنگام طراحی فضای داخلی خود آن را فراموش می‌کنند. نورگیرها به دلیل کمبود فضای پنجره در دیوارهای خارجی، در سقف تعبیه می‌شوند. همچنین از نورگیرها می‌توان به عنوان یک عنصر معماری استفاده کرد. برای کنترل نور ورودی از سقف، می‌‌توان از پرده‌‌های مخصوص استفاده کرد.

5- شفافیت

از پنجره در کدام قسمت خانه استفاده می‌کنید. آیا قصد استفاده از پنجره در محیط‌های خصوصی مثل حمام و سرویس بهداشتی را دارید. به این نکته توجه کنید که حریم خصوصی در این نوع نمکان‌ها مهمترین پارامتر انتخاب پنجره است. مطمئنا پنجره‌های شفاف که دید مستقیمی به داخل مکان می‌دهند، برای این نوع فضاها مناسب نیستند. برای مکان‌های خصوصی بهتر است که از شیشه‌های مات و کدر استفاده کنید. با استفاده از این مدل شیشه‌ها، علاوه بر تامین نور و تهویه هوا، حریم خصوصی‌تان نیز حفظ می‌شود.

6-پنجره های مشبک

یکی از زیباترین روش‌های طراحی پنجره، استفاده از پنجره‌های مشبک است. این پنجره‌ها یک طیف رنگی نور را وارد خانه شما می‌کنند. ارتفاع این پنجره‌ها از نزدیکی کف خانه شروع شده و تا نزدیکی سقف می‌رود. به دلیل ابعاد بزرگ، این نوع پنجره باعث کم شدن فضای دیوار خانه شما می‌شود. در واقع در صورت استفاده از پنجره مشبک، شما امکان استفاده از قاب عکس و وسایل دکوری در دیوار کنار پنجره را نخواهید داشت. به هرحال اگر به شدت به هنر علاقه‌مند هستید، پنجره مشبک یک گزینه ایده‌آل برای شماست.

7- جهت یابی

اگر هنوز در مرحله طراحی خانه خود هستید، حتما به این نکته توجه کنید. موقعیت جغرافیایی خانه خود را با جهت طلوع و غروب خورشید تطبیق دهید. برای مثال اگر می‌خواهید که صبح زود در هنگام طلوع، نور خورشید شما را بدخواب نکند، پنجره خود را رو به شرق قرار دهید. همچنین اگر جهت مناسبی را برای پنجره خود انتخاب نکنید، تابش بیش از حد نور باعث گرم شدن خانه در تابستان و عدم تابش نور باعث سرد شدن خانه در زمستان می‌شود.

 

 

8- اشکال و اندازه

هیچ قانون خاصی در مورد ابعاد و اشکال پنجره وجود ندارد. برای داشتن فضایی متفاوت و زیبا بهتر است از خلاقیت خود کمک بگیرید. از خلاقیت خود استفاده کنید تا یک پنجره خاص و زیبا داشته باشید.

9- اشعه فرابنفش

یکی از موارد مهم در انتخاب پنجره، میزان نور ورودی به داخل خانه است. نور خورشید با وجود تمام فوایدی که دارد، دارای اشعه مضری به نام اشعه فرابنفش است. این اشعه هم برای سلامتی پوست انسان مضر است و هم برای وسایل منزل. اشعه فرابنفش به مرور زمان رنگ مبلمان، فرش‌ها و سایر لوازم منزل شما را از بین می‌برد. امروزه پنجره‌هایی با شیشه‌های ضداشعه تولید می‌شوند. سعی کنید در هنگام خرید پنجره به این نکته دقت کنید.

10-روش های طراحی فضا با پنجره : رنگ‌ آمیزی

هیچ اثر هنری زیباتر از طبیعت وجود ندارد. برای رنگ آمیزی و انتخاب چیدمان خود می‌توانید از منظره طبیعی خارج خانه خود کمک بگیرید. سعی کنید تا رنگ و طراحی داخلی خانه‌تان متناسب با منظره و نمای بیرونی باشد.

 

Recent Posts

تعمیر پنجره های دوجداره upvc

امروزه استفاده از پنجره های دوجداره UPVC تقریبا در تمام خانه های نوساز رایج است.…

2 هفته ago

پیش از خرید پنجره دوجداره این سوالات را بپرسید

سوالاتی که قبل از خریدن درب و پنجره uPVC باید بپرسید به دلیل جنس عالی…

3 هفته ago

7 نشانه که به پنجره uPVC نیاز دارید

نشانه های که به شما می گوید به پنجره upvc نیاز دارید آیا از پنجره…

3 هفته ago

انتخاب بهترین پرده برای پنجره آشپزخانه

4  نکته اساسی برای انتخاب بهترین پرده برای پنجره آشپزخانه پرده‌ها به دکوراسیون داخلی، حریم…

4 هفته ago

بازسازی خانه با تغییر درب و پنجره

ایده‌های بازسازی خانه با تغییر درب و پنجره آیا تا به حال به بازساری خانه…

1 ماه ago

10 راهکار بسیار مهم هنگام خرید پنجره جدید

نکات تعویض پنجره 10 نکته بسیار مهم در خرید و نصب پنجره‌های جدید وجود دارد.…

1 ماه ago

تماس